Author Archives: Andrius

Savaitė :-)

Savaitgalis…aktyvioji savaitės dalis jau baigėsi. Na, o savaitė buvo gana aktyvi – pirmadienį sudalyvau diskusijoje apie pabėgelių krizę Lietuvoje, ketvirtadienį sudalyvavau skyrybų seminare, penktadienį sudalyvavau LMT informacinėje dienoje. Na ir šiaip nenuobodžiavau. Dabar apie kiekvieną atskirai:
Pirmadienis, pabėgelių krizė:
Diskusijos metu paaiškėjo, kad nei Lietuvoje, nei Europos sąjungoje pabėgelių krizės nėra. Pabėgelių krizė yra Albanijoje kurioje viso penki milijonai gyventojų ir 1,2 milijono pabėgelių. Per paskutinius aštuonis metus gyventojų skaičius Europos sąjungoje išaugo 11 milijonų, o iš jų naturalus prieaugis (gimstamumas) – tik 2 milijonai. Likę milijonai yra migrantai iš trečiųjų šalių (ne europos sąjungos). Na, o krizė viso labo dabar kyla dėl bene 0,2 milijono pabėgelių perskirstymo :) Na galima suprast, kad objektyviai jokios čia krizės nėra :) Kita vertus buvo įdomu išgirsti prielaidas kaip susiformavo tokie rajonai kaip molenbenkas, chinatown’as ir panašiai – tai dėl to, kad jie buvo taip integruoti – t.y. tie rajonai nesusiformavo natūraliai – migracijos politika juos ten patalpino. Panašiai ir pas mumis – pabėgeliai gavę leidimą gyvent Lietuvoje (laikiną) apgyvendinami Rukloje.
Ketvirtadienis, skyrybų seminaras:
Padėta šiek tiek su organizavimu – registracijos sąrašu, pažymėjimais. Kaip ir buvo galima tikėtis – nesvarbu ar esi susituokęs formaliai ar ne – skyrybų procesas menkai tesiskiria psichologine prasme. Pirmiausia susiduriama su neigimu, paskui pyktis, derybos, liudesys, susitaikymas – panašiai kaip ir su liga :) suprantama, kad pokyčiai nebūtinai vyksta ratu ir gali keliaut iš vienos stadijos į kitą :) Statistika nelabai linksma – išsiskiria maždaug apie pusę susituokusių (seminaro pranešėjos pateikė šiek tiek kuklesnius skaičius :)
Penktadienis, info diena LMT
Gana sunku apibendrinti tai kas ten buvo išgirsta. Labiau įstrigo statistika, kad iš sveikatos srities ir Lietuvos bandymų kažką nuveikti horizontuose buvo nulinė sėkmė – niekas kas bandė nepavyko nors kitose srityse yra kas laimėjo. Iš Mokslo pareigūnės kalbos pasirodė, kad mažom šalim geriau bandyti užsiimti koordinacine, o ne pačia tiriamąja veikla. Istrigo sąvoka, kad pagal EK klinikinis tyrimas yra suprantama plačiau negu apibrežia direktyva ir po šiuo apibrėžimu galima sakyti, kad psichologai sugalvoję pavyzdžiui įvertinti skirtingų konsultavimo būdų efektyvumą žmonėms vykdytų klinikinį tyrimą. Taip pat finansavimas nesumažėjo, bet tyrimai išplatėjo. Paminėjo, kad verta bandyti sudalyvauti ir kitų sričių tyrimuose, nes EK reikalauja, kad pavyzdžiui kuriant naują technologiją ji būtų sociali – t.y. prieinama žmonėms ir jiems naudinga. Ir šioje vietoje socialinių mokslų dalyvavimas yra labai svarbus, nes EK į tai nežiūri pro pirštus, kad formaliai dalyvauja, bet rezultate turi atsispindėti realus, socialinis poveikis ir nauda.
Na, o šiaip šią savaitę pradėjau rašyti disertacijos literatūros apžvalgą ir šiaip – daugiau mažiau reguliarūs moksliniai darbeliai :)

Kaip galima apsigauti ieškant informacijos :)

Paprastai galima tikėtis, kad suvedus į paieškos sistemą (google) tai ko ieškai tau pirmiausiai pateiks naujausią informaciją. Tai dažnai yra tiesa, bet tai dar nereiškia, kad jus pasieks pati naujausia ir aktualiausia informacija :)
Pavyzdys: Paprastai kiekvienais metais maždaug lapkričio mėnesį Kaune, arkikatedroje-bazilikoje vyksta Mocart’o Requiem kūrinio atlikimas. Puiki galimybė gero kūrinio pasiklausyti nemokamai, nes filharmonijoje tai kainuotų (ir gana nepigiai). Taigi sugalvojau paieškoti, o gi kada jis gi bus šiemet. Suvedu į paiešką “Mozart Requiem Kaunas” ir gaunu rezultatą – “Lapkričio 3 d., sekmadienį, 19 val. KAUNO ŠV. APAŠTALŲ PETRO IR POVILO ARKIKATEDROJE BAZILIKOJE Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)”. Padarau prielaidą, kad a na aišku, bus lapkričio trečio. Susiplanavau laiką, kad nueit į šio kūrinio atlikimą ir panašiai. Likos dienai iki kūrinio “atlikimo” sugalvojau patikrinti informaciją, o gal kas pasikeitė. Susiradau vėl tą patį įrašą tik šį kartą informaciją skaičiau jau ne iš paieškos, o paspaudęs ant nuorodos į tinklapį (įėjęs į tinklapį) ir pamačiau, kad pavėlavau į šio kūrinio atlikimą…dviem metais, nes lapkričio trečio jis vyko 2013 metais :)
Moralas – pernelyg nepasitikėkit tuo ką pirmiausiai parodo google – gali būti, kad tai bus gana pasenusi informacija :)

Savaitgalis

Suprantama, savaitgalį ne tik šios dainos klausiausi, bet ši daina, o po to ir šios dainos klipas – kažkaip užkabino.

Daina savotiška – kai kam pasirodys žiauroka (jauna mergina stovinti su prieštankiniu pabūklu ar apskritai vaikai šaudantys iš automatinių ginklų atrodo žiaurokai), bet mano siūlymas ne būtų ne prisirišti prie vaizdo, o pabandyt “išjausti” – t.y. pirmiausia suprasti dainos žodžius, suprasti prasmę ir prie to pridėti vaizdą. Nors greičiausiai kiekvienas “išjaus” kiek skirtingai. Mane labiausiai kabino šie žodžiai:

Always hold on to your dreams
Because the world is not the same
The day your hope will die
Just carry on for you and me
`Cause it’s the spark inside that flame
That gives your visions life

Ką dar veikiau šį savaitgalį? Buvau aplankyti kapų, skaičiau disertaciją apie psichologinės gerovės reikšmę širdies ir kraujagyslių ligų rizikai tarp vidutinio ir pagyvenusio amžiaus (autorė Laura Sapranavičiūtė-Zabazlajeva). Nors doktorantu esu dar tik mėnesis, bet pats jau laikas pradėti dirbti ties disertacijos rašymu.

Eismo įvykiai tarp dviračio ir kitos transporto priemonės: psichologinis požiūris

Statistika nelinksma: su kiekvienu numintu kilometru didėja tikimybė, kad įvyks tai ko nenorime – eismo įvykis. Nesigilinant į kaltų ir nekaltų paieškas panagrinėkime situaciją kai kokio automobilio vairuotojas neturi pirmenybės ir turi praleisti kitas transporto priemones kelyje, bet to nepadaro ir to pasekoje sukelia eismo įvykį. Atskirai reikėtų nagrinėti tokias situacijas kai vairuotojas yra išgėręs ar prisivartojęs kitų medžiagų kurios vienaip ar kitaip liečia smegenis. Šis straipsnis veikiau apie tai kaip sveikas (fiziškai ir psichiškai), blaivus/neapsvaigęs nuo kitų medžiagų žmogus ima ir tiesiog neduoda kelio (nepraleidžia) to kam jis turėjo duoti kelią (netrukdyti).
Logiška galvoti, kad tai jis padarė netyčia (jei padarė tyčia tada galima abejoti žmogaus psichikos būkle). Tikėtina, kad jis ir žinojo, kad turėjo jumis praleisti (priešingu atveju jis vargu ar galėtų turėt vairuotojo pažymėjimą – nesileidžiant į prielaidas, kad gal pirko, kad gal dar ką).
Taigi – kaip ir yra logiškos prielaidos, kad jumis turėjo praleisti, bet kažkodėl tai nepraleido – kodėl? Continue reading

Pirmas išvažiavimas su plentiniu sriubos ratu

Buvo sekmadienis, graži saulėta, šilta diena. Oras skatino kažką nuveikti kitko negu eit mint pedalus į sporto klubą ar sėdėt namie ir rašyti/taisyti kokį straipsnį ar rašyti magistro baigiamąjį darbą. Apsilankęs www.velomanai.lt forume pamačiau, kad organizuojamas pasivažinėjimas taip vadinamu sriubos ratu. Nusprendžiau sudalyvauti, kad tuo labiau neseniai buvau išsivalęs plentinio dviračio grandinę ir žvaigždes. Kaip tariau taip ir padariau – apsirengiau termo aprangą ant kūno, ant viršaus ilgą dviratininko aprangą ir susiruošiau keliauti iki susitikimo taško. Išvažiavus pirma mintis buvo, kad gaila, kad pirštinių nepasiėmiau, bet rezultate rankos nesušalo, o su pirštinėm gal net ir per šilta joms būtų buvę. Atstumas nuo namų iki namų gavosi apie 75 kilometrus. Minimo tempas vietomis lėtokas(~27km/h vidutinis), bet vienoje vietoje padarėm “atryvą”(spurtą) ir atsiplėšėm nuo grupės – “atryvo” metu tempo būta smagesnio(~33km/h vidutinis).  Fotkė iš išvažiavimo(fotografavo “atryvo” kolega irgi Andrius):

Fotografija iš sriubos ratuko

Pasivažinėjimas sriubos ratuku

Tai tiek apie šį pasivažinėjimą :)

Pirmas išvažiavimas į gatvę šiais metais

tai va – 2014-02-28, paskutinį kalendorinės žiemos penktadienį išvažiavau į su dviračiu į gatve ir sudalyvavau taip vadinamos kritinės masės(KM) renginyje. Drauge su manimi važiavo dar apie 46 dviračius – vieno veikėjo teigimu – startavome 47-se. Numynėme 23 kilometrus.
Keli asmeniniai pastebėjimai: Dauguma važiavo su šviesomis(tai gerai – tampa matomi) nors kai kurie dalyviai važiavo su ne gana netvarkingais dviračiais – vienas veikėjas važiuodamas prieš mane gana dažnai su koja “baladodavo” į švaistiklį, kad nenukristų. Neilgai trukus jį aplenkiau, nes maža ką :). Oras šaltas – po pasivažinėjimo pasigavau slogą. Rezultate pagalvojau, kad nereikėjo visgi šiandien dar važiuoti :) Važiavau su hibridu.
Trumpas(~2 minutės) KM video: https://www.facebook.com/photo.php?v=10203571300907221&l=6967137352399948227 tai tiek apie šį pasivažinėjimą :)

Perfekcionizmo konferencija

Ketvirtadienį skaičiau pranešimą konferencijoje “Psichologiniai ir klinikiniai perfekcionizmo aspektai”. Plačiau apie ją: http://psichologija.vdu.lt/?q=node/137
Šioje konferencijoje skaičiau pranešimą apie Studentų perfekcionizmo ir akademinės įtampos sąsajas. Pristatyti tyrimą buvo gana sunku(~150 žmonių auditorijai, kai iki šiol daugiausiai ką esi pristatęs tai savo bakalauro baigiamąjį darbą ir du magistrantūros kursinius prieš gerai žinomus veidus ir žmones). Na, bet pasak vieno dalyvio – pranešimą pristačiau pakankamai gerai nors pačiam atrodė, kad pristačiau gana prastai(ech tas savikritiškumas).
Mačiau, kad viena kolegė kaip ir fotografavo šiek tiek renginio metu – tai gal vėliau ir kokia fotografija atsiras :)
—-

Perfekcionizmo konferencija. Nuotaukos autorystė: Aistė Pranckevičienė.

Pirmas išvažiavimas į gatvę šiais metais

2014-02-22 – Pirmas išvažiavimas su  “hibridu” į gatvę. Distancija trumpa – ~6km. Išvažiavimo tikslas – įvertinti dviratį po žiemos, pasireguliuoti sėdėseną, pasiklausyti ar kažkas “nebarška” ir panašiai.
Atradimai: priekinis dviračio purvasargis(“sparnas”) šiek tiek atsipalaidavęs tad kartais “sukontaktuoja” su padanga. Sprendimas paprastas – pasireguliuoti truputį aukštį(tik nepersistengti, nes paskui gali prastokai atlikti savo f-cijas) ir esantį varžtą šiek tiek paveržti, kad su laiku sparnas vėl nenusileistų.
Kitas atradimas – šiek tiek per žemai nusileidus sėdynė – išspręsta paprastai – sustojus sėdynė pakelta iki rodos gero lygio. Kita vertus tie kas važinėja daug ir ilgai puikiai žino kiek užtrunka laiko tiksliai atitaikyti sėdynės aukštį ir panašiai, kad kita sėdynė dėl to kentėtų minimaliai :)
Visa kita kaip ir normaliai – tik su laiku tikriausiai reikės kiek pasiveržti klipsinius pedalus, nes atrodo, kad jau išsisega kiek per lengvai.
Minti buvo visai nieko tik kiek persistengiau su apranga – prisirengiau per šiltai, tad ir po tų šešių kilometrų parmyniau gana šlapias(termo kelnės, bibšortai, pašiltinimai rankom, kojom, šiltesni marškinėliai ir plona rudeninė striukė buvo kiek per šilta prie +6-7 laipsnių ir vėjo nebuvimo).
Tai tiek šiame pranešime :)